Najczęściej zaniedbywane partie mięśniowe
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najczęściej zaniedbywane partie mięśniowe

Trening na siłowni powinien obejmować kompleksowy zestaw ćwiczeń, który zapewni nam równomierny rozwój wszystkich partii mięśniowych. W rzeczywistości okazuje się jednak, że nawet osoby z dłuższym stażem pomijają niektóre części ciała, które w efekcie okazują się słabsze i w trakcie wykonywania treningu mogą zostać uszkodzone. Jakie partie mięśniowe są najczęściej zaniedbywane przez stałych bywalców siłowni i klubów fitness?

Mięsień piszczelowy przedni

Mięsień piszczelowy przedni jest umiejscowiony w przedniej części piszczela i w głównej mierze odpowiada za swobodne ruchy stopy. Zapewnia on także prawidłową stabilizację dla kostki. Badania dowodzą, że praca nad tą partią mięśniową pozwala pozbyć się nawet płaskostopia. Jej zaniedbywanie natomiast prowadzi do zwiększonego ryzyka pojawienia się kontuzji dolnych części ciała, a także zmniejsza efektywność treningów.

Słabość tego mięśnia najczęściej odczuwają początkujący biegacze. Jest to tak zwane pasmo biodrowo-piszczelowe. Zazwyczaj po kilku kilometrach pojawia się ból w okolicy piszczela, który powoduje, że stopa charakterystycznie „klapie” i nie pracuje właściwie.

Mięsień sutkowo-mostkowo-obojczykowy

Nietrudno sobie wyobrazić utratę mobilności szyi. Funkcjonowanie wtedy jest niezwykle trudne. Tymczasem partie mięśniowe, które ulokowane są w tej okolicy, okazują się właśnie tymi, które są najbardziej zaniedbywane. Zauważyć to można podczas skręcania szyi. Z racji tego, że ten mięsień jest niewielki, nie wymaga zbyt częstych treningów. Ważne, aby jednak o nim nie zapominać, bo mięśnie karku i szyi odpowiadają między innymi za stabilizację kręgosłupa. Idealnym ćwiczeniem w tym przypadku będzie unoszenie głowy z obciążeniem.

Mięsień zębaty przedni

Mięsień zębaty przedni jest umiejscowiony po zewnętrznej części żeber i ulokowany najwyżej w tej partii ciała. Jego zadaniem jest wspieranie stawu ramiennego, ponieważ odpowiada za jego mobilność i prawidłowe działanie. Dla większości bywalców siłowni nie jest on priorytetem w treningu i zazwyczaj trenują go pośrednio przy okazji wykonywania takich ćwiczeń, jak przenoszenie hantli za głowę, czy też ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej. Warto jednak dodać przynajmniej pompki łopatkowe, aby aktywować go nieco bardziej i zapewnić mu prawidłowy rozwój.

Mięsień ramienny

Mięsień ramienny jest bardzo często pomijany, a należy tutaj wspomnieć, że w bardzo dużym stopniu wpływa on na wygląd sylwetki. Jeśli odpowiednio zadba się o jego rozwój, można bardzo szybko zauważyć sporą różnicę. Zarówno biceps, jak i triceps stanie się pełniejszy. Mięsień ramienny przebiega poniżej bicepsa i ma on przede wszystkim wspierać staw łokciowy. Aby go wzmocnić, trzeba wprowadzić kilka prostych ćwiczeń, które bardziej zaangażują go do pracy. W tym przypadku sprawdzi się uginanie przedramion ze sztangą w nachwycie, a także inne ćwiczenia, które wymagają takiego rodzaju pracy mięśnia ramiennego.

Prostownik nadgarstka

Prawidłowe działanie nadgarstków jest możliwe dzięki prostownikom nadgarstków. Składają się one aż z dziewięciu niewielkich mięśni, które umiejscowione są z tyłu przedramienia. Za ich pomocą można wykonywać wszelkie złożone ruchy rąk, dlatego też tak istotne jest, aby regularnie je trenować. Zdrowe ręce przydają się każdemu, jednak naprawdę u niewielu osób są one silne. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji warto wprowadzić do rozpiski treningowej odwrotne zginanie nadgarstków lub proste obroty dłoni.

Podsumowanie

Wygląd ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie, a priorytetem każdego człowieka powinno być zdrowe oraz stabilne ciało. Jeśli na tym zależy osobie ćwiczącej, która nie chce co chwilę leczyć kontuzji, powinna ona zadbać w kompleksowy sposób o całe ciało i każdą partię mięśni.

?Jedne z najbardziej efektywnych i przydatnych grup mięśniowych są często tym, co jest najbardziej zaniedbywane. Czyli…

Opublikowany przez AthleticMinda Łukasza Raroga Piątek, 11 grudnia 2020

 

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się różnią soki owocowe BIO od zwykłych soków z owoców?
Czym się różnią soki owocowe BIO od zwykłych soków z owoców?
Soki owocowe BIO są coraz popularniejsze w sklepach ze zdrową żywnością i na półkach sklepów spożywczych. Czym się różnią od zwykłych soków z owoców? Istnieje kilka kluczowych różnic między sokami BIO a zwykłymi sokami owocowymi, które warto poznać.
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?
Wzmocnij swoje zdrowie intymne i popraw swoje życie seksualne poprzez regularne ćwiczenia mięśni Kegla.
Dlaczego warto suplementować glutaminę?
Dlaczego warto suplementować glutaminę?
Glutamina to enzym, który bierze udział w budowie białek i wspiera układ immunologiczny. Warto zadbać o jej prawidłową suplementację.
Ostatnie wpisy