Jakie efekty daje prawidłowe wiosłowanie hantlami?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie efekty daje prawidłowe wiosłowanie hantlami?

Wiosłowanie hantlami to ćwiczenie, które można wykonywać w kilku wariantach, a jego działanie dobrze wpływa na rozwój mięśni podczas treningu siłowego.

Jakie korzyści przynosi wiosłowanie hantlami?

Wiosłowanie hantlami to ćwiczenie wchodzące w skład treningu siłowego, zaliczane do grupy wielostawowych. Oznacza to, że przy jego wykonywaniu angażowanych jest kilka partii mięśniowych. Szczególnie pobudzone zostają mięśnie rąk oraz pleców, na które kładzie się największe obciążenie. W różnych wariantach wiosłowania hantlami do ćwiczenia można dołączyć inne mięśnie, jednak te dwie partie będą zaangażowane w każdym z nich. Podczas wykonywania wiosłowania uruchamiane są mięśnie grzbietu, mięsień obły większy, czworoboczny czy tkanki mięśniowe pomocnicze. Z korzyści wynikających z ćwiczenia należy wyróżnić rozwój mięśni grzbietowych, modelowanie sylwetki, poprawę postawy, znaczące wzmocnienie mięśni pleców, zaangażowanie do pracy kilku partii mięśniowych jednocześnie, łatwość wykonania oraz możliwość dopasowania obciążenia do możliwości zawodnika. Ćwiczenie, nawet w różnych wariantach, nie wymaga profesjonalnego sprzętu, przygotowania fizycznego czy opieki trenera personalnego.

#wzmacniamy ?

Opublikowany przez Fit na zdrowie Piątek, 15 stycznia 2021

 

Wiosłowanie hantlami – technika wykonania

Podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń siłowych, wiosłowanie hantlami opiera się głównie na poprawnej technice i umiejętności utrzymania prawidłowej pozycji. W związku z tym ćwiczenia warto wykonywać w początkowej fazie treningu, aby w pełni kontrolować przebieg całego wiosłowania. Oprócz techniki istotna jest także siła, która unosi hantle. Jednak samo obciążenie można zmieniać i dopasowywać do indywidualnych możliwości zawodnika, dlatego nie jest to najważniejszy element. Według specjalistów wiosłowanie hantlami daje najlepsze efekty przy większym obciążeniu i mniejszej liczbie powtórzeń. Koncentrując się na prawidłowej technice, należy zwrócić uwagę, by podczas przyciągania ciężaru plecy były wyprostowane, tułów pochylony, łopatki ściągnięte, a łokcie zgięte. Odmienne warianty wymagają nieco innego ułożenia ciała, jednak ogólne zasady techniczne są bardzo podobne.

Wiosłowanie z wykorzystaniem ławki skośnej

Pozycja wyjściowa tego ćwiczenia opiera się na prawidłowym ułożeniu ciała na ławce. Pod kątem około 45 stopni powinno znajdować się w całości na ławce. Na podłożu pozostają tylko stopy, które zapierają się o ziemię, blokując ewentualny ruch ciała. Głowa powinna znajdować się w prostej linii z plecami, ramiona należy wyprostować. Hantle trzyma się naturalnym uchwytem i równocześnie przyciąga do siebie obie ręce. Ćwiczenia należy wykonywać powoli i spokojnie, kontrolując jednocześnie ułożenie reszty ciała. Dla zwiększenia efektu można napiąć wszystkie mięśnie, które nie biorą czynnego udziału w podnoszeniu hantli, między innymi nogi czy pośladki.

Wiosłowanie na ławeczce

Ćwiczenie można też wykonać wykorzystując prostą ławkę. W tym przypadku ręce, które podnoszą hantle, używane są naprzemiennie, ponieważ jedna dłoń opiera się o ławkę. Ten wariant wiosłowania hantlami rozbudowuje oraz wzmacnia nie tylko mięśnie pleców, ale także klatki piersiowej. Dodatkowo podczas tego ćwiczenia można unieść przeciwstawną nogę i poćwiczyć umiejętność utrzymania prawidłowej pozycji i równowagi w czasie wykonywania ruchu.

Wiosłowanie w opadzie tułowia

Do wykonania tego wariantu ćwiczenia potrzebne są tylko hantle. Wiosłowanie rozpoczyna się od pozycji wyprostowanej. Podczas przyciągania hantli należy delikatnie zgiąć nogi i wyprostować ciało prostopadle do podłoża. Kręgosłup, głowa oraz pośladki powinny znajdować się w prostej linii. Zgięte łokcie z hantlami należy powoli podnosić do góry, na moment zatrzymując je na wysokości bioder. Podczas tego typu wiosłowania łopatki powinny znajdować się jak najbliżej kręgosłupa, a powietrze powinno się wydychać dopiero podczas powolnego obniżania hantli do pozycji wyjściowej.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe odżywianie na lato: Jak dbać o dietę i czerpać korzyści z sezonowych produktów
Zdrowe odżywianie na lato: Jak dbać o dietę i czerpać korzyści z sezonowych produktów
Zdrowe odżywianie latem opiera się na wykorzystaniu sezonowych produktów, unikaniu przetworzonych posiłków i dbaniu o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Używany sprzęt na siłownię. Jak to wygląda w praktyce?
Używany sprzęt na siłownię. Jak to wygląda w praktyce?
Na czym polega odnowa takich urządzeń? I które maszyny mogą zostać jej poddane? Już wyjaśniamy!
Ogromny sukces naszych fitnessek! Reprezentantki Polski wróciły z Mistrzostw Świata Juniorów z workiem medali!
Ogromny sukces naszych fitnessek! Reprezentantki Polski wróciły z Mistrzostw Świata Juniorów z workiem medali!
O przyszłość sportów sylwetkowych w Polsce absolutnie nie należy się obawiać. Z październikowych Mistrzostw Świata Juniorów w Kulturystyce i Fitness […]
Tagi
Ostatnie wpisy