Strongo / TRENING / Dlaczego warto ćwiczyć z piłką gimnastyczną?
Dlaczego warto ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną wzmacniają główne partie mięśni. To dobry pomysł na trening dla każdego, niezależnie od wieku.

Jedna piłka – wiele możliwości

Piłka gimnastyczna to sprzęt treningowy, który wiele osób omija szerokim łukiem. Powodów jest wiele, jednak wśród tych najważniejszych można wymienić między innymi brak wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób prawidłowo wykonywać ćwiczenia z piłką oraz nieznajomość korzyści wynikających z takiego treningu. Tymczasem piłka gimnastyczna na szeroką skalę wykorzystywana jest zarówno w klubach fitness, jak i w gabinetach rehabilitacyjnych. Pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także powrócić do sprawności po wypadkach i chorobach. Kosztuje niewiele, natomiast ma wszechstronne zastosowanie. Co można zyskać dzięki regularnym ćwiczeniom z piłką gimnastyczną?

 

Jakie korzyści mogą przynieść ćwiczenia z piłką gimnastyczną?

Już na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że ćwiczenia gimnastyczne wykonywane przy użyciu specjalistycznej piłki nie obciążają stawów. Są zatem polecane osobom nawet z dużą nadwagą oraz wszystkim tym, którzy z powodu bólu stawów do tej pory rezygnowali z regularnej aktywności fizycznej. Ponadto trening z piłką gimnastyczną to możliwość nieograniczonej aktywności w domowych warunkach – ćwiczysz kiedy chcesz i ile chcesz. Planując poszczególne jednostki treningowe, pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednią ilość czasu przeznaczyć na regenerację, w przeciwnym razie możesz się przetrenować. Wśród pozostałych zalet ćwiczeń z piłką gimnastyczną można wskazać także niski koszt (piłki gimnastyczne są stosunkowo tanie) oraz urozmaicony trening.

Ćwicząc regularnie z piłką gimnastyczną masz szansę:

•  wzmocnić mięśnie odpowiadające za prawidłową stabilizację ciała,
•  urozmaicić swój trening,
•  rozwinąć umiejętności motoryczne,
•  wyćwiczyć równowagę,
•  poprawić mobilność stawów,
•  pozbyć się stresu.

Myśląc o rozpoczęciu treningów z użyciem piłki gimnastycznej, zwróć szczególną uwagę na to, aby dostosować konkretne ćwiczenia do możliwości własnego organizmu.
 

Przykładowe ćwiczenia z piłką gimnastyczną

Popularność ćwiczeń z piłką gimnastyczną systematycznie rośnie. Krótki trening z jej użyciem pozwala wzmocnić mięśnie i wysmuklić sylwetkę. Poniżej znajdziesz kilka propozycji łatwych i przyjemnych ćwiczeń z piłką gimnastyczną.

 
Szczupłe uda

Większość ćwiczeń wykonywanych na piłce gimnastycznej z punktu widzenia obserwatora wydaje się niezwykle prosta. Niech nie zmylą Cię pozory. Każde ćwiczenie wykorzystuje wiele partii mięśni. Chcesz mieć szczupłe uda? Usiądź na piłce gimnastycznej i oprzyj na niej ręce. Jedną nogę ugnij w kolanie i unieś do góry, a ciężar ciała przenieś na drugą nogę. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, a następnie płynnie zmień nogi.

 
Płaski brzuch

Dzięki ćwiczeniom z piłką gimnastyczną nie tylko sprawisz, że Twoje uda staną się smuklejsze, lecz także wzmocnisz mięśnie brzucha. Marzy Ci się dobrze wyrzeźbiony brzuch? Pora wziąć się do pracy! W osiągnięciu celu pomogą Ci między innymi nożyce z piłką gimnastyczną między nogami. Pamiętaj także o tym, aby właściwie rozplanowany trening uzupełnić dobrze zbilansowaną dietą.


 

W grupie siła – trenuj pod okiem fachowców!

Nawet ćwiczenia, które pozornie wydają się pozornie proste do wykonania, wymagają odpowiedniej techniki. Niewielki błąd w postawie ciała może przyczynić się do powstania kontuzji. Jeżeli chcesz ćwiczyć bezpiecznie, a nie masz jeszcze wprawy w wykonywaniu określonych ćwiczeń, zacznij od treningu grupowego pod okiem doświadczonego instruktora. Już po kilku sesjach treningowych nabierzesz większej pewności siebie, opanujesz podstawową technikę ćwiczeń z piłką gimnastyczną i będziesz gotowa / gotowy na to, aby rozpocząć samodzielne treningi w domowym zaciszu. Jednak pierwsze kroki zawsze warto stawiać przy wsparciu profesjonalnego trenera. Dzięki temu ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji, a także przetrenowania można ograniczyć do minimum. Wzmacniaj ciało, rozciągaj mięśnie i poprawiaj ruchomość stawów bez szkody dla własnego zdrowia!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.