10 zasad efektywnego treningu siłowego
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

10 zasad efektywnego treningu siłowego

Marzysz o dobrej sylwetce, ale pomimo licznych ćwiczeń efektów wciąż nie widać? A może po prostu chcesz zacząć i zamierzasz poznać fundamentalne zasady? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

1. Bądź rzetelny 

Brzmi to jak banał, prawda? Jednakże nie ma w sporcie gorszego wykroczenia niż oszukiwanie samego siebie. Jeżeli w Twoim planie jest zaznaczone, że powinieneś odstawić alkohol i spożywać pełnowartościowe posiłki, to przestrzeganie tych zasad jest fundamentalne. Nieprzestrzeganie ich to gwarancja porażki.

2. Dobieraj odpowiednie ćwiczenia 

Nie możesz porywać się z motyką na słońce. Jeżeli widzisz, że masz problem z udźwignięciem 70 kilogramów, to zejdź niżej. Oczywiście dobrze jest podnosić sobie poprzeczkę, zwłaszcza przy treningu siłowym, ale naderwanie mięśnia może skończyć zabawę na dobre.

3. Szanuj technikę

Złota zasada: technika to podstawa. Nieważne, jak doświadczony jesteś, zawsze przygotowuj się do wykonania nowego ćwiczenia tak, jakbyś nic nie wiedział. Zła technika to możliwość uszkodzenia ciała i prosta droga do lekarza.

4. Progresuj

Pamiętaj, aby regularnie iść do przodu. Dobrze być zadowolonym ze swoich wyników, ale trzeba się piąć w górę (chyba że doszedłeś już do swojej wymarzonej sylwetki). Powtarzanie w kółko tego samego pozwoli Ci utrzymać pewien poziom, ale Cię nie rozwinie.

5. Intensywność treningu

Trening siłowy różni się od standardowego. Żeby to zobrazować, można powiedzieć, że jeśli biegasz i zrobiłeś bez problemu 10 kilometrów, to zazwyczaj (w treningu wytrzymałościowym) teraz spróbujesz pobiec 15 kilometrów. W treningu siłowym powinieneś spróbować zrobić tę samą odległość w czasie krótszym!

6. Pamiętaj o dniach wolnych

Nie ma co się łudzić, organizm potrzebuje dni wolnych, przerw między treningami. W harmonogramie równie ważne co ćwiczenia są dni wolne. I należy ich przestrzegać, aby mięśniom dać czas zregenerować się przed kolejnym wyciskiem.

7. Rozgrzewka

Uczą nas tego od najmłodszych lat, powtarzają na każdym filmiku, tłumaczą w książkach i artykułach. A mimo to wiele osób wciąż pomija etap rozgrzewki lub traktuje go marginalnie. Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać przynajmniej 15 minut!

8. Oddychanie

Przy treningu siłowym proces oddychania to podstawa. Warto jest pochylić się nad niektórymi ćwiczeniami oddechowymi, a podczas samych ćwiczeń wdychać powietrze przed podnoszeniem ciężarów – wydech następuje, gdy już odnajdziemy równowagę z utrzymywaną np. sztangą bądź podczas opuszczania.

9. Postaw na koncentrację

Prosta zasada znana od zarania dziejów. Stosuje się zarówno do ćwiczeń fizycznych, jak i intelektualnych, a także medytacji. Głęboka koncentracja, oddanie się w pełni ćwiczeniom, to klucz do prawidłowego ćwiczenia (patrz: zasada 3). Usuń wszelkie rozpraszacze i wsłuchaj się w rytm serca, działanie mięśni, kontroluj technikę, a zapomnij o telefonie itp.

10. Wyrób w sobie nawyki

Zapomnij o motywacji, to mit. Motywacja jest dobra na tydzień, może dwa. Później zawsze opada. Dlatego skoncentruj się na wyrobieniu w sobie nawyków, dzięki którym Twoje ciało samo będzie wołało o ćwiczenia. Wiara w motywację, która nakaże Ci wyjść z domu, żeby biegać 10 kilometrów w deszczu, jest złudna. Tylko żelazna zasada i nawyk naprawdę Cię do tego skłonią.

Zdj. główne: Anastase Maragos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile kalorii dziennie powinni spożywać kulturyści?
Ile kalorii dziennie powinni spożywać kulturyści?
Dieta kulturysty to ogromne wyzwanie - w dosłownym znaczeniu. Zawodnicy sportów siłowych i sylwetkowych mają bowiem zapotrzebowanie kaloryczne nawet kilkukrotnie wyższe niż przeciętny człowiek!
Jak poprawić wygląd nóg? Oto kilka ciekawych ćwiczeń
Jak poprawić wygląd nóg? Oto kilka ciekawych ćwiczeń
Marzysz o pięknych, zgrabnych nogach? Dzięki tym kilku ćwiczeniom Twoje marzenie może się spełnić!
Jak wybrać ławkę treningową do domowej siłowni?
Jak wybrać ławkę treningową do domowej siłowni?
Jakie ławki do ćwiczeń cieszą się największą popularnością? Czym różnią się ławki skośne od regulowanych? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i wybierz najlepszy sprzęt treningowy do swojego domu!
Ostatnie wpisy