Strongo / SUPLEMENTACJA / Po co jest HMB? Czy HMB działa?
Po co jest HMB? Czy HMB działa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Suplement diety HMB często pojawia się wśród produktów zalecanych początkującym sportowcom. HMB, czyli kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy jest organicznym związkiem chemicznym. HMB powstaje w procesie rozpadu białka, leucyny, jednego z aminokwasów rozgałęzionych. W jakim celu zaleca się stosowanie HMB, na czym polega działanie HMB? Kiedy kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy może pozytywnie wpływać na organizm?

Suplement diety HMB – kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy

Suplementy diety zawierające HMB w postaci proszku, kapsułek czy tabletek spotyka się w sklepach dla sportowców trenujących różne aktywności. Choć często znajduje się w grupie suplementów aminokwasów, tak naprawdę jest to kwas powstający w procesie ich rozpadu. Czołowi producenci suplementów diety i odżywek, tacy jak firma OstroVit proponują HMB w dobrze przyswajalnej formie, prostej w precyzyjnym dawkowaniu. Dzięki temu nawet regularne przyjmowanie HMB nie jest trudne.

W jakim celu wprowadzać suplementację HMB?

Kwas 3-hydroksyizowalerianowy, z angielskiego β-hydroxy β-methylbutyric acid, czyli właśnie HMB odrywa rolę w procesie regulacji rozpadu białek w organizmie. Z tego względu działanie HMB uznaje się za antykaboliczne. Właściwości, jakie przypisywane są suplementacji HMB to:

– wspomaga syntezę białek, działa anabolicznie, może zatem wspierać wzrost masy mięśniowej,

– wspiera spalanie tkanki tłuszczowej, promuje lipolizę

– zwiększenie wytrzymałości, możliwości wysiłkowych organizmu, działanie ergogeniczne.

Aby możliwe było uzyskanie wysokiego poziomu HMB w organizmie, suplement HMB powinien być przyjmowany regularnie, w szczególności w przypadku początkujących sportowców czy wracających po dłuższym okresie bez treningów.

Czy suplementacja HMB coś daje?

Zażywanie HMB w postaci suplementu diety z pewnością wpływa na poziom tego kwasu w organizmie. Aktualne badania naukowe nie potwierdzają wprawdzie bezpośredniego wpływu związku na zmniejszony rozpad mięśni czy wzmożony proces budowy mięśni, jednak nietrudno o znalezienie zależności. W wielu przypadkach zaleca się połączenie HMB z innymi suplementami wpływającymi na organizm człowieka w określonych sytuacjach, powodujących na przykład:

– ograniczających rozpad białka przy intensywnym treningu,

– zmniejszone prawdopodobieństwo uszkodzenia mięśni,

– lepsza regeneracja mięśni,

– przyspieszony przyrost mięśni, suchej tkanki mięśniowej,

– zwiększenie redukcji tkanki tłuszczowej.

Z reguły zauważalne efekty stosowania HMB mają miejsce przez około trzy pierwsze miesiące treningów. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.