Strongo / #News / World’s Strongest Man 2021: Tom Stoltman nowym mistrzem świata strongman!
World’s Strongest Man 2021: Tom Stoltman nowym mistrzem świata strongman!

Tom Stoltman wygrał trzy z sześciu finałowych konkurencji i został nowym mistrzem świata strongman! W klasyfikacji końcowej World’s Strongest Man 2021 Brytyjczyk okazał się lepszy od doświadczonego Briana Shawa oraz Maxime’a Boudreaulta. Triumf w zawodach rozgrywanych w Sacramento to absolutnie największy sukces Stoltmana w dotychczasowej karierze siłacza. W najlepszej dziesiątce zabrakło natomiast obrońcy tytułu sprzed roku, Oleksiego Novikova.

World’s Strongest Man 2021: Tom Stoltman najsilniejszym strongmanem na świecie!

Po pięciu dniach zaciętej rywalizacji toczonej w ponad 30-stopniowym upale triumfował Tom Stoltman, któremu przed rokiem do samodzielnego zwycięstwa w World’s Strongest Man zabrakło czterech punktów. Tym razem potężny Szkot (aż 203 cm wzrostu i około 175 kg wagi) najlepszą formę zaprezentował dopiero w finałowej rozgrywce, gdzie wygrał aż trzy z sześciu konkurencji: uchwyt Herkulesa (ang. Titan’s Turntable), yoke (Giants Medley) oraz wrzucanie kamiennych kul na podest (Atlas Stones). W tej ostatniej Stoltman jest jednym z najwybitniejszych specjalistów na świecie – w miniony weekend załadował 5 kul w rewelacyjnym czasie 20,21 sekundy. Drugie miejsce zajął stawiany przez wielu ekspertów w roli faworyta Brian Shaw, a na najniższym stopniu podium stanął Francuz Maxime Boudreault.

„Odkąd zacząłem swoją przygodę z dźwiganiem ciężarów, zawsze chciałem wygrać World’s Strongest Man i konkurować z moimi bohaterami. W 2019 roku powiedziałem Eddiemu Hallowi na żywo przed kamerą, że za trzy lata wygram WSM i właśnie w tym momencie spełniam to marzenie” – powiedział tuż po zakończeniu zmagań Tom Stoltman.

Tom Stoltman został 23. triumfatorem rozgrywanych od 1977 roku zawodów World’s Strongest Man, a przy okazji pierwszym Szkotem w historii i dopiero drugim Brytyjczykiem (po słynnym Eddie’m Hallu), który dokonał tej sztuki w XXI wieku. 27-letni siłacz rodem z Invergordon odebrał prymat Oleksiemu Novikovowi. Tegoroczny wynik Ukraińca był jednym z największych rozczarowań WSM 2021, bowiem ustępujący mistrz zakończył czerwcowy czempionat już na fazie eliminacyjnej.

World’s Strongest Man 2021: Klasyfikacja końcowa

1. Tom Stoltman (Wielka Brytania) – 45,5 pkt
2. Brian Shaw (USA) – 42,5 pkt
3. Maxime Boudreault (Kanada) – 36,5 pkt
4. Trey Mitchell (USA) – 35 pkt
5. JF Caron (Kanada) – 34 pkt
6. Konstantine Janashia (Gruzja) – 32,5 pkt
7. Luke Stoltman (Wielka Brytania) – 32 pkt
8. Adam Bishop (Wielka Brytania) – 27 pkt
9. Bobby Thompson (USA) – 23,5 pkt
10. Eythor Ingolfsson Melsted (Islandia) – 20,5 pkt

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.