Strongo / #News / Odd Haugen nie daje o sobie zapomnieć. 71-letni weteran z Norwegii dźwiga ponad 200 kg w martwym ciągu!
Odd Haugen nie daje o sobie zapomnieć. 71-letni weteran z Norwegii dźwiga ponad 200 kg w martwym ciągu!

Sympatyczny Odd Haugen dał się poznać szerszej publiczności nad Wisłą już na początku XXI wieku, kiedy to regularnie rywalizował w zawodach strongman z wybitnymi polskimi siłaczami – Mariuszem Pudzianowskim oraz Jarosławem Dymkiem. Wprawdzie w bezpośredniej konfrontacji z naszą eksportową dwójką wypadał z reguły dość mizernie, tym niemniej wyniki osiągane przez pięćdziesięcioparoletniego zawodnika i tak robiły spore wrażenie. Dzisiaj Haugen ma na karku już 71 wiosen, ale wciąż imponuje przygotowaniem fizycznym oraz nieprzeciętną siłą. Podczas jednej z ostatnich sesji treningowych udało mu się aż trzy razy z rzędu wydźwignąć w martwym ciągu sztangę ważącą ponad 200 kilogramów!

Odd Haugen nie zrobił jako strongman tak oszałamiającej kariery, jak wspomniany Mariusz Pudzianowski – jego największym sukcesem pozostaje bowiem trzykrotne mistrzostwo Hawajów (2000, 2001, 2003) oraz dwukrotne wicemistrzostwo Norwegii (2000, 2003). Swoich sił próbował również w kulturystyce, futbolu amerykańskim, armliftingu (zdobył nawet mistrzostwo świata), czy trójboju siłowym. W tej ostatniej dyscyplinie zachwyca zresztą do dziś. A przecież w styczniu skończył 71 lat!

Pochodzący z Tingvoll siłacz to kolejny żywy przykład na to, że wiek jest wyłącznie liczbą. Od pewnego czasu Haugen ćwiczy wspólnie z jednym z najlepszych strongmanów na świecie, Martinsem Licisem, a efekty ich współpracy są doprawdy oszałamiające. Weteran notuje obecnie wyniki, których mogliby mu pozazdrościć młodsi nawet o pół wieku koledzy z siłowni. Podczas niedawnego treningu Odd Haugen zaliczył fantastyczną serię w martwym ciągu, podnosząc trzykrotne sztangę o masie 205 kg (451 lbs)! Co więcej, na zamieszczonym w sieci nagraniu widać, że dokonanie tego wyczynu nie sprawiło mu wielkich trudności. „Ponad 70 lat! Niewiarygodne – skomentował w social mediach Mateusz Kieliszkowski, pięciokrotny mistrz Polski strongman i dwukrotny wicemistrz świata.

Doświadczony „Visegrip Viking” nadal czuje się świetnie pod względem fizycznym i nie zamierza porzucać swojej pasji do ciężarów. Na jego oficjalnym koncie na Instagramie można obserwować, jak regularnie wykonuje konkurencje doskonale znane ze zmagań strongmanów – spacer buszmena czy wyciskanie sztangielki jednorącz. „On robi czasem to, czego ja nie jestem w stanie wykonać” – podsumowuje Martins Licis, prywatnie przyjaciel Kieliszkowskiego.

Na zdjęciu wyróżniającym: Odd Haugen; foto: Ricardo Dearatanha / Los Angeles Times via Getty Images Sport

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.