Strongo / #News / Nowy rekord świata w przysiadzie. Nathan Baptist blisko złamania bariery 600 kg!
Nowy rekord świata w przysiadzie. Nathan Baptist blisko złamania bariery 600 kg!

Nathan Baptist został w tym tygodniu dopiero drugim człowiekiem na świecie, który przekroczył imponującą granicę 1300 funtów w przysiadzie. Amerykański trójboista zaliczył fenomenalną próbę ze sztangą ważącą niespełna 595 kg (1311 lbs), ustanawiając tym samym nowy rekord świata bez podziału na kategorie wagowe!

W październiku ubiegłego roku Nathan Baptist ustanowił już jeden fenomenalny rekord globu – w kategorii powyżej 140 kilogramów. Na zawodach United Powerlifting Association (UPA) Kick Off Meet 2020 udało mu się wykonać przysiad z 580-kilogramową sztangą. Teraz poprawił się jeszcze o około 15 kg i wydaje się, że właśnie w wieku 36 lat osiągnął życiową formę, która pozwala mu realnie myśleć o złamaniu niewyobrażalnej dotychczas bariery 600 kg. W obu przypadkach Amerykanin miał na sobie specjalny kostium usztywniający (tzw. multi-ply) oraz opaski wzmacniające kolana.

Historyczny wynik Baptist wykręcił podczas lutowych zawodów United Powerlifting Association (IPA) Kick-Off Meet na terenie kompleksu PSM Barbell w Clearfield (stan Utah). Z zamieszczonego w sieci nagrania trudno natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy popularnemu „Traktorowi” udało się spełnić kryteria UPA wymagane do zaliczenia oficjalnej próby. Aktualnie obowiązujące przepisy mówią, że „zawodnik musi ugiąć kolana i opuścić tułów, aż górna powierzchnia nóg w stawie biodrowym znajdzie się poniżej górnej części kolan”.

so proud of my son Nate Tractor Baptist and his world record squat 1311.7 lbs

Opublikowany przez Gregorego M. Baptista Niedziela, 7 lutego 2021


 

Nathan Baptist dołącza tym samym do swojego rodaka Briana Carrolla, który do tej pory był jedynym trójboistą zdolnym wykonać przysiad z ciężarem o masie przekraczającej 1300 funtów. Trzykrotny triumfator prestiżowych zawodów Arnold Classic ma na koncie udaną próbę 592,39 kg / (1306 lbs).

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.