Siłownia, a sporty walki – jak zaplanować odpowiedni trening?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Siłownia, a sporty walki – jak zaplanować odpowiedni trening?

Artykuł sponsorowany

Wiele osób uprawiających sporty walki zadaje sobie pytanie – czy warto łączyć je z treningiem siłowym? Jeśli tak, to jak go zaplanować? Na co zwracać uwagę w tej kwestii? Podpowiadamy!

Czy trenując sporty walki, warto ćwiczyć na siłowni?

Nierzadko dzieje się tak, że drobniejsi zawodnicy pokonują osoby o większej masie mięśniowej. Może być to spowodowane tym, że duży ciężar ciała przekłada się na wolniejsze ruchy i szybsze zmęczenie. Z drugiej strony lepiej rozwinięte mięśnie powinny sprawić, że zadawane ciosy są silniejsze. Czy można zatem stwierdzić, że jednoczesne trenowanie sportów walki i treningi na siłowni przynoszą dobre efekty? Odpowiedź brzmi: tak, jednak należy doprecyzować, czym właściwie są owe treningi siłowe. 

Wiele osób treningi na siłowni wiąże ze splitem, czyli inaczej treningiem dzielonym, gdzie według planu treningowego buduje się konkretne partie ciała. Jest to trening, który ma na celu przede wszystkim zwiększenie masy mięśniowej. Sporty walki to jednak aktywności, które nie wymagają od zawodników budowania mięśni o dużej masie – wręcz przeciwnie, dodatkowe obciążenie stanowić może przeszkodę i powód szybszego męczenia się. Jaki trening na siłowni będzie zatem najbardziej adekwatny dla zawodnika sportów walki?

Zawodnicy sportów walki a trening na siłowni 

Choć sporty walki wymagają od zawodników siły, przede wszystkim liczy się ich sprawność. W trakcie walki wykonuje się sekwencje ruchów, które wynikają z siebie nawzajem. Właśnie dlatego wśród ćwiczeń polecanych dla amatorów sportów walki śmiało wymienić można ćwiczenia wielostawowe. Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnienie stawów, lecz także trenowanie używania kilku partii ciała tak, aby wykonać jeden ruch – ćwiczenia wielostawowe aktywują bowiem kilka grup mięśniowych jednocześnie. 

Celem ćwiczeń wielostawowych, inaczej złożonych, jest zatem wzmocnienie całego ciała. Wśród ćwiczeń złożonych, które poleca się zawodnikom sportów walki, wymienić można popularny martwy ciąg, pompki na poręczach, przysiady ze sztangą czy podciąganie. Jeśli chodzi o liczbę powtórzeń, w przypadku zawodników sportów walki sugeruje się wykonanie 4 serii po ok. 10 powtórzeń. Serie powinno przeplatać się krótkimi przerwami, tak aby całość była wykonywana dynamicznie.

Co jeszcze może okazać się ważne?

Chcąc z powodzeniem uprawiać sport i osiągać dobre wyniki, należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać z liczbą treningów. Warto mieć na uwadze to, że to właśnie wybrany sport walki jest dla nas priorytetem – nie ćwiczenia na siłowni – i zgodnie z tym planować treningi w każdym tygodniu. Niezwykle istotny jest też czas na regenerację – mięśnie, które nie odpoczywają, nie mają szansy na rozwój. Odpowiedni odpoczynek zapewnia też komfort psychiczny, który jest dla zawodników niezwykle istotny. 

Aby właściwie przygotować się do treningów, należy zadbać też o to, aby być wyposażonym w wysokiej jakości sportowy ekwipunek, przykładowo bandaże bokserskie, rękawice MMA, czy ochraniacz na zęby. Odpowiednio zaplanowany trening to zatem kwestia, którą należy dobrze przemyśleć – poświęcenie odrobiny czasu ostatecznie jednak opłaci się, i zapewni nam niewypowiedzianą satysfakcję.

Fot. Anastase Maragos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kluczowe zasady planowania treningu dla maksymalnej efektywności
Kluczowe zasady planowania treningu dla maksymalnej efektywności
W tym artykule omówimy kilka kluczowych zasad, które warto uwzględnić przy planowaniu treningu, aby zapewnić maksymalną efektywność i osiągnąć pożądane rezultaty.
Pierwszy start w tym roku i trzy złote medale! Wiktoria Nnaka kontynuuje zwycięską passę
Pierwszy start w tym roku i trzy złote medale! Wiktoria Nnaka kontynuuje zwycięską passę
Lepszego wejścia w nowy sezon Wiktoria Nnaka nie mogła sobie wymarzyć. Nastoletnia zawodniczka bikini fitness wystartowała kilka dni temu w […]
Znaczenie diagnostyki obrazowej w wykrywaniu chorób nowotworowych
Znaczenie diagnostyki obrazowej w wykrywaniu chorób nowotworowych
Dowiedz się, jak diagnostyka obrazowa pomaga w wykrywaniu chorób nowotworowych, przyspieszając proces leczenia i zwiększając szanse na przeżycie.
Ostatnie wpisy