Kulturystyka naturalna kontra kulturystyka ekstremalna – co je łączy, a co różni?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kulturystyka naturalna kontra kulturystyka ekstremalna – co je łączy, a co różni?

Wymarzoną sylwetkę można uzyskać na kilka sposobów. Dwie podstawowe odmiany kulturystyki – naturalna i ekstremalna – różnią się od siebie przede wszystkim zażywanymi środkami wspomagającymi rozwój organizmu.

Kulturystyka naturalna

Nurt ten jest najpopularniejszy wśród zawodników, jednak jak przekonują specjaliści, nie wszyscy stosują się do podstawowych założeń. W kulturystyce uprawianej w naturalny sposób rozbudowa mięśni, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i rzeźbienie sylwetki odbywają się bez używania dodatkowych substancji stymulujących pracę organizmu i środków farmakologicznych, takich jak sterydy, insulina, hormony wzrostu czy diuretyki. Ciało rozwija się dzięki zbilansowanej diecie i systematycznym treningom, które pozwalają na naturalny przyrost masy i budowę tkanki mięśniowej. Naturalna kulturystyka powinna być także pozbawiona suplementów diety, specjalnych odżywek, odwadniania organizmu przed występem czy maksymalnego zmniejszania ilości tłuszczu. Główną zasadą kulturystyki w wydaniu naturalnym jest uzyskanie umięśnionej sylwetki w pełnej zgodzie z naturalnym czasem pracy organizmu i bez użycia dodatkowych wspomagaczy.

Kulturystyka ekstremalna

Zawodnicy uprawiający kulturystykę ekstremalną mają za zadanie maksymalnie rozbudować masę mięśniową przy możliwie niskim poziomie tłuszczu. Do osiągnięcia takich efektów mogą stosować środki syntetyczne wpływające na rozrost tkanki mięśniowej. Sztuczne specyfiki hormonalne (np. sterydy anaboliczne, testosteron czy odżywki wysokobiałkowe) mają za zadanie przyspieszyć proces budowy mięśni, maksymalnie zwiększyć ich objętość i zmniejszyć poziom tłuszczu w organizmie. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej sprawia, że mięśnie są uwypuklone, widać dokładnie kształt każdej tkanki, prążki oraz włókna mięśni. Ekstremalna kulturystyka to jedyna dyscyplina, która dopuszcza stosowanie środków dopingujących. Zawodnicy zajmujący się tym typem kulturystyki w większości mają odpowiednie predyspozycje genetyczne, które pozwalają organizmowi na absorbowanie silnych środków chemicznych i gwałtowny rozrost tkanki mięśniowej całego ciała.

Zawody kulturystyczne

Przebieg i ogólne zasady zawodów w sportach sylwetkowych są zbieżne w obu rodzajach kulturystyki. Różnice mogą występować na poziomie kategorii wagowych oraz konkretnych parametrów ciała. Takie ograniczenia są rezultatem sposobów przyjętych w procesie tworzenia tkanki mięśniowej, a także jej jakości. Zawodnik zajmujący się kulturystyką naturalną nigdy nie będzie w stanie wypracować sylwetki tak rozbudowanej, jak kulturysta ekstremalny. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń ludzkiego organizmu i indywidualnej wydolności każdego organizmu.

Stosowne środki

Podstawową różnicą między dwoma typami kulturystyki jest możliwość zażywania substancji wspomagających wzrost mięśni. W przypadku wersji ekstremalnej istnieje pełna dowolność w doborze suplementów diety, terapii hormonalnej, farmakologii, odżywek czy nawet środków anabolicznych. Zawodnik ma prawo korzystać z każdej skutecznej metody, która wspomaga rozwój jego organizmu, w tym intencjonalne odwadnianie. Reprezentanci nurtu naturalnego mają ograniczone możliwości wspomagania organizmu, nie tylko poprzez zakaz stosowania środków dopingujących, ale także w kwestii doboru prawidłowego treningu, który będzie zawierał jak najwięcej ćwiczeń niewywołujących sztucznych ruchów ciała czy specjalnej diety.

Kulturystyka naturalna czy ekstremalna ?!
Jeżeli śledzicie polski fitness Youtube to o sterydach wiecie już chyba…

Opublikowany przez Trener TV Czwartek, 9 czerwca 2016

 

Zdrowie zawodnika

Jednym z kluczowych elementów dotyczących doboru odpowiedniego typu kulturystyki jest troska o zdrowie. Ekstremalny wariant może często prowadzić do poważnych zaburzeń układu hormonalnego, bezsenności, wzmożonej aktywności układu nerwowego, padaczki czy utraty włosów. Naturalna metoda zdecydowanie lepiej oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zwiększa jego wydolność, poprawia ogólną sprawność fizyczną, wzmacnia układ odpornościowy i reguluje prawidłowe krążenie krwi.

Foto wyróżniające: Damir Spanic / unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
15-minutowy trening na brzuch, uda i pośladki – Marta Mróz (Fit Kobietka)
15-minutowy trening na brzuch, uda i pośladki – Marta Mróz (Fit Kobietka)
Niezależnie od tego, czy zastosujesz dodatkowe obciążniki na kostki, czy zdecydujesz się ćwiczyć jedynie z zastosowaniem masy własnego ciała, ten […]
Ile powinien trwać optymalny trening na siłowni?
Ile powinien trwać optymalny trening na siłowni?
Lubisz ćwiczyć na siłowni? Sprawdź, ile powinien trwać Twój trening!
Czy powinieneś zacząć spożywać białko?
Czy powinieneś zacząć spożywać białko?
Odpowiednie spożycie białka może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć jego zwiększenie i jak wprowadzić to do swojej diety.
Ostatnie wpisy