Pedały platformowe SPD – co musisz o nich wiedzieć?
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pedały platformowe SPD – co musisz o nich wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

System pedałów platformowych SPD (Shimano Pedaling Dynamics) oferuje wyjątkową integrację cyklisty z jego jednośladem. Z pomocą odpowiedniego obuwia możesz zespolić nogi z pedałami, co poprawi panowanie nad rowerem podczas jazdy po nierównym terenie, a także korzystnie wpłynie na osiągane przez Ciebie wyniki czasowe. Co jeszcze warto wiedzieć o pedałach platformowych?

Co dają pedały platformowe SPD?

Dlaczego w ogóle warto zainwestować w pedały platformowe SPD? W końcu, jeśli nie wnoszą wiele do jazdy, nie ma sensu ich kupować. Jak się jednak okazuje, oferują naprawdę dużo, bo przede wszystkim lepsze połączenie rowerzysty z jednośladem, co wpływa na komfort jazdy, ale i osiągi. Gwarantują lepszą kontrolę nad rowerem podczas jazdy po wyboistych, krętych trasach. Nic więc dziwnego, że wybierają je przede wszystkim osoby chcące podróżować po nieutwardzonych ścieżkach. 

W przypadku zastosowania nie ma jednak ograniczeń, pedały SPD na platformie stanowią niezbędny element wyposażenia roweru również dla osób jeżdżących po twardej nawierzchni. W końcu każdy chce, aby kontrola nad rowerem była jak najwyższa.

Bezpieczeństwo jazdy w pedałach SPD

Istnieje powszechne przekonanie wśród niedoświadczonych rowerzystów, że pedały SPD mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie podczas upadku. W końcu prowadząca rower osoba jest niejako połączona z rowerem. Jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą, bo w rzeczywistości wypięcie butów z pedałów SPD jest bardzo proste. Wystarczy skręcić stopy do zewnątrz, a mechanizm automatycznie zwolni blokady. 

Co jednak z upadkiem? W takiej sytuacji również nie będzie najmniejszych problemów z wypięciem się. Oczywiście nie zawsze rowerzysta zdąży zrobić to sam, z pomocą przychodzą jednak zintegrowane ze sprężyną pedałów mechanizmy przeciążeniowe, które powodują zwolnienie blokad, gdy jest to konieczne. Także nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, stawiając na pedały platformowe SPD.

Korzystanie z pedałów SPD – o czym pamiętać?

Przede wszystkim zacznijmy od roweru, bo pedały SPD możesz zamontować w każdym jednośladzie, który ma opcję wymiany tych fabrycznych na inne. W praktyce wystarczy odkręcić kilka śrub i gotowe. Nie zapomnij, że do prawidłowego działania modeli platformowych SPD potrzebujesz specjalistycznego obuwia sportowego, które w podeszwie ma stalowe klamry. To za ich sprawą utrzymasz stopę na pedałach nawet podczas jazdy w trudnym terenie. 

O obuwie specjalnie przygotowane do jazdy z platformowymi pedałami SPD trzeba dbać, szczególnie jeśli uprawiasz jazdę enduro. Wilgoć, trawa czy wszechobecne błoto mogą skutecznie uniemożliwiać wpięcie butów w pedała. Zawsze przed i po jeździe sprawdź, jaki jest stan „platformówek” oraz samego obuwia i dokładnie oczyść te elementy wyposażenia z zanieczyszczeń.

Systemy SPD 2w1 – czy warto?

Na rynku spotkasz systemy SPD przedstawiane jako zestaw 2w1 zawierające zapięcia SDP wraz ze standardowymi pedałami platformowymi. Takie rozwiązanie może być dobrym wyborem, gdy nie czujesz się zbyt pewnie na trasie, bo może dopiero ją poznajesz. Możesz wtedy korzystać ze zwykłych pedałów platformowych bez konieczności odkręcania i zmiany ich przy rowerze. Jeśli poczujesz, że już czas na jazdę z zapięciami SPD po prostu wpinasz but i suniesz z unieruchomioną stopą. 

Za zaletę systemów 2w1 trzeba uznać cenę, bo ta zwykle jest niższa od tej, jaką trzeba zapłacić za pedały z systemem SPD. Mamy nadzieję, że kilka informacji, o których napisaliśmy, upewni Cię w przekonaniu, że pedały z zapięciem są dobrym wyborem.

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dwa rekordowe przysiady w jednym miesiącu. 45-letni Rabih Sakka imponuje formą!
Dwa rekordowe przysiady w jednym miesiącu. 45-letni Rabih Sakka imponuje formą!
Popularne powiedzenie głosi, że życie zaczyna się po czterdziestce. Jak się okazuje, ta ponadczasowa maksyma znajduje zastosowanie także przypadku niektórych […]
Sezon StrongMan za nami – podsumujmy 2021 rok!
Sezon StrongMan za nami – podsumujmy 2021 rok!
Kolejny sezon StrongMan dobiegł końca, w związku z czym nadeszła pora na jego podsumowanie. Kto będzie go miło wspominał?
Jakie warunki musi spełniać samochód kolekcjonerski?
Jakie warunki musi spełniać samochód kolekcjonerski?
Posiadasz lub planujesz kupić wiekowe auto i zarejestrować je jako pojazd kolekcjonerski? Przeczytaj artykuł!
Ostatnie wpisy