Strongo / Inne / Jak obserwować zwierzęta nocą?
Jak obserwować zwierzęta nocą?

Artykuł sponsorowany

Obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku i w dodatku nocą to niesamowite przeżycie. W artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać i jakie akcesoria mogą być pomocne przy obserwacjach terenowych.

Dlaczego warto obserwować dzikie zwierzęta?

Podpatrywanie zwierząt na łonie natury to pasjonujące zajęcie, wymagające cierpliwości, ostrożności i odpowiedniego przygotowania. Niektórzy amatorzy terenowych obserwacji udają się na wyprawę w określone miejsca, żeby zobaczyć konkretne gatunki zwierząt. Największą popularnością cieszy się birdwatching, a więc obserwowanie ptaków w ich naturalnym środowisku, ale wiele osób podpatruje również ssaki, owady, a nawet płazy i gady. Obserwacje natury uczą spostrzegawczości i wrażliwości na środowisko naturalne. Dla skutecznych wypraw warto wybrać się do lasu pod osłoną nocy, kiedy zwierzęta wychodzą na żer. Aby rozpoznać napotkane w lesie ślady, takie jak odciski racic, sierść, pióra czy odchody, warto przyswoić sobie budowę, zwyczaje, sposób poruszania oraz odżywienia wybranych gatunków zwierząt, które chcesz zobaczyć. Nocne obserwacje dzikiej przyrody może ułatwić również posiadanie specjalistycznego wyposażenia, w którego skład wchodzą urządzenia wymienione poniżej. 

Lunety termowizyjne 

Termowizyjne lunety pozwalają na skuteczną obserwację otoczenia nocą, a także, gdy widoczność terenu jest znacznie ograniczona z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak mgła czy obfite opady deszczu. Profesjonalne lunety termowizyjne, dzięki promieniowaniu cieplnemu generowanemu przez organizmy żywe, działają poprawnie nawet w całkowitej ciemności i generują obraz o wysokiej rozdzielczości.

Zalety noktowizji

Skuteczne obserwowanie zwierzyny zarówno w nocy, jak i za dnia umożliwi także sprzęt noktowizyjny, który przetwarza jak największą ilości informacji z minimalnej ilości światła. Dobry wybór stanowią nowoczesne nasadki noktowizyjne na lunetę, które wspierają pasjonatów natury w warunkach ograniczonego światła lub w zupełnym mroku. Nakładki noktowizyjne przede wszystkim poprawiają widoczność, ale wybrane modele umożliwiają również nagrywanie obrazu z lunety i mogą pełnić funkcje noktowizora obserwacyjnego. Prowadzenie dyskretnych obserwacji może uskutecznić też laserowy iluminator podczerwieni do noktowizora, dzięki któremu możesz zachować odpowiedni poziom dyskrecji i skutecznie namierzyć cel. Iluminatory zwiększają precyzję obserwacji przy pomocy noktowizora, przy czym stałocieplne ptaki i ssaki nie są świadome tego, że ktoś prowadzi ich obserwację.

Fot: Steve Buissinne/pixabay.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.